Blokady twórcze – 10 prostych metod jak ich uniknąć

Blokady twórcze są zjawiskiem dość powszechnym,  w środowisku  projektantów (oczywiście nie tylko). Są też jednym z najbardziej demotywujących elementów. Bardzo często pojawiają się, gdy projektant zaczyna porównywać swoją pracę z innymi , lub gdy projekt stawia przed nim bardzo wysoko poprzeczkę  , a  klient jest bardzo wymagający Istnieje oczywiście wiele powodów i stresorów, mogących być przyczyną blokady twórczej.

Nie będę tutaj deliberować o powodach tej blokady , każdy z nas jest inny , ma inne przekonania , doświadczenia oraz charakter tudzież odporność na stres . Tak wiec jest to generalnie sprawa indywidualna. Pisać będę wiec na podstawie swoich subiektywnych doświadczeń.

Będąc projektantem wielokrotnie miałem problemy z rozpoczęciem (ukończeniem) projektów, jednak wracając do tej metody skutecznie niwelowałem jej skutki.

1. Rysowanie w szkicowniku.

Projektanci grafiki zawsze szkicują pomysły,koncepcje rozpoczynając nowy projekt. Ja również szkicuję i rysuję odkąd byłem brzdącem i prawdopodobnie ty również. Rysowanie uwalnia twój umysł i pozwala puścić wodze fantazji. Zaskoczy cię, jak szybko odnajdziesz nowe pomysły.

2. Szukaj inspirujące galerie w Internecie.

Ludzie na całym świecie tworzą inspirujące galerie , zazwyczaj nawet nazwa jest ich spójna z przeznaczeniem np inspire , inspirations itd Jednym z moich ulubionych blogów jest Logo Love Design http://www.logodesignlove.com/ Polecam odwiedzenie od czasu do czasu takich galerii, jako hobby czy formę relaksu. Pozwoli ci to na tworzenie zgodne z panującymi trendami.

3. Pójdź na spacer jak turysta

Wyjdź z biura lub z domu (home office) Siedzenie cały dzień w pracy powoduje, że patrzysz na ciągle na te same rzeczy, co zdecydowanie nie przyniesie ci korzyści. Wyjdź się przewietrzyć, idź na spacer. Świeże powietrze i otaczająca cię natura może wzbudzić w tobie nowe kreatywne pomysły.Jeśli mieszkasz w mieście możesz skorzystać z mojej metody na spacer na tzw „turystę”. Wczuwasz się w sytuacje gdy po raz pierwszy widzisz swoje miasto , chodzisz spokojnie rozglądając się i patrząc na architekturę , naturę , drzewa , ludzi  , czytasz ogłoszenia i informacje np na urzędach miasta , tablicach itd szczegóły które zawsze ci umykają gdy się spieszysz. Zdziwisz się ile szczegółów ci co dzień umyka gdy jesteś zabiegany.

4. Poszukaj nowych czcionek.

Zaskoczy cię, jak wiele inspiracji można wynieść z kilka nowych wzorów czcionki. Moja ulubiona strona to dafont  http://www.dafont.com/ Odświeża to mój sposób myślenia o formie i skupia umysł na kreatywnych zastosowaniach poszczególnych typów czcionki. Bardzo łatwo wpaść na genialny plakat , albo logotyp.

5. Nie wątp w siebie.

Myśl op­ty­mis­tycznie, działaj roz­ważnie, bądź jed­nocześnie zrówno­ważony i pe­wien siebie. Nig­dy nie wątp , nie porównuj siebie z innymi ludźmi, podnieś czoło i uwierz w siebie, a wiele osiągniesz.

6. Wyjedź na krótki urlop

Siedzenie przed komputerem całymi dniami pożera energie. Moja rada to: wyjedź z przyjaciółmi lub rodziną na dzień lub dwa. Zmiana otoczenia zmieni twój sposób myślenia i będziesz mógł spojrzeć na swoja prace z innej perspektywy. Prowadzenie zrównoważonego stylu życia jest bardzo ważne w pracy, którą wykonujemy. Odpoczynek i regeneracja jest niezbędna..

7. Posłuchaj innej muzyki.

Spróbuj zmieniać muzykę, której słuchasz. Włącz coś, czego nie słuchasz na co dzień. Nowe dźwięki i słowa poszerzą przestrzeń twojego myślenia i działania. Wiele inspiracji może płynąć z prostych piosenek lub z muzyki której słuchasz bardzo rzadko lub w ogóle. Ja czasem potrafię zejść z Drum and basee do jazzu czy ambientu :)

8. Edukuj się.

Być może nie chcesz tego robić ponieważ masz dużo pracy ale uczenie się nowych technik jest jedyną drogą do poprawy umiejętności i kreatywności. Wszelkie nowe kursy to bardzo dobra podstawa do rozpoczęcia pracy, bo dzięki nim możesz dodać indywidualnego tchnienia projektowi nad którym pracujesz po przez pryzmat nowej wiedzy , która nie koniecznie musi być spójna z tematem twojej pracy. Ja np lobie tematy rozwoju osobistego , nlp , lingwistyki , psychologi.Pozwala mi to patrzeć wielowątkowo na projekt.

9. Poszerzaj krąg zainteresowań

Dobry projektant powinien interesować się jak największą ilością tematów . czerpanie inspiracji powinno płynąć zewsząd. Jeśli zaczniesz myśleć linearnie skupiając sie tylko na swoim zawodzie , twoje projekty mogą stać się nudne i szablonowe.

10.Znajdź czas na nieskrepowana zabawę

Lubie świat gier komputerowych. Immersja pozwala mi na doznanie innych bodźców które również często inspirują mnie do nowych pomysłów. Granie np w gry video pozwalają mi patrzeć na prace designerow od wewnątrz, Mam przez to mniejszy ubaw z samego produktu , bo często patrze sie na grę i myślę: ciekawe jaki skrypt tu użyli.. o ciekawe tekstury..interesujące rozwiazanie z tym logiem , menu jest niesamowite ciekawe czy da się to wrzucić do cmsa ..:)  Tak wiec nawet banalna gra video może stanwic dla ciebie odskocznie od pracy i o dziwo przynieść przełomy pomysł. Inna zabawa jest np puszczanie baniek mydlanych w domu , czy zabawy z kotem;) Samemu musisz znaleźć to co cie bawi i relaksuje.

 

Staraj sie być w dobrym nastroju , uśmiechaj się często , miej dystans do siebie i nie bądź spięty:)

 

Bonus: