Afera zbożowa – czyli bunt na Wykop.pl

To nie jest spokojny weekend dla użytkowników wykopu – jedno z najpopularniejszych miejsc w polskiej sieci ogarnęła zbożowa gorączka, a nick Elfik32 jest na ustach całej polskiej sieci.

Wejdżcie na Wykop.pl, z pewnością zobaczycie, że serwis opanowała  zbożowa gorączka. „Udział państw w światowych zbiorach zbóż w 2009r”, „Świetne zdjęcie zboża od National Geographic”, Zapomniał zasiaćWielkie Narodowe zbiory nasion postanawia uczcić Pani Grażynka.– to tylko niektóre z wpisów.

O co chodzi? Czyżby do Polski powróciła chłopomania? Czy nagle mieszkańcy miast zatęsknili za polską wsią? Nic podobnego. Poszło, mówiąc wprost i kolokwialnie, o cycki i cenzurę.

Główną osobą afery jest Elfik32, jedna z administratorek Wykopu, która zasłynęła wśród użytkowników z dość kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań. Jedna z najczęściej cytowanych znalazła się pod znaleziskiem „Pij spermę – będziesz dłużej żył”:

Faktycznie sperma musi mieć właściwości odmładzające ponieważ ostatnio coraz częściej słyszę pytanie „a ty dziewczynko masz dowód osobisty?”

Komentarz pojawił się ponad trzy lata temu i  wszyscy prawie o nim by nim zapomnieli, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy temu do sieci wyciekła sesja zdjęciowa administratorki. Wykopowicze szybko zaczęli linkować zdjęcia nagiej kobiety w zbożu, co początkowo, według jednej z relacji, nie spotykało się z oporem samej zainteresowanej. Do czasu…

Wczoraj administracja serwisu zmieniła zdanie i zaczęła kasować wpisy oraz banować użytkowników publikujących feralne zdjęcia. Poszedł ban dla „Bordowego”… W rezultacie Elfik32 szybko znalazła się na celowniku społeczności i wykopowicze zaczęli zbierać oraz wykopywać co bardziej kompromitujące wpisy administratorki. Gdy i za to zaczęto banować (a także za wszelkie nawiązania do sesji zdjęciowej), społeczność sięgnęła po stare, dobre metody komików w czasach PRL-u – aluzje.

fot. Wykop

fot. Wykop

Przez całą noc Wykop zasypały wpisy na temat zboża. Społeczność w ramach protestu zaczęła wykopywać wszystko, co ma w tytule  zboże i jest z nim związane. Efekty możemy obserwować do teraz i ciągle powstają nowe wpisy.

Całą sytuację można sprowadzić do błędu administracji – banowanie użytkowników to broń obosieczna i bardzo łatwo zamiast zdusić problem, może go tylko eskalować. Z drugiej strony zrozumiałym jest, że administratorka Elfik32 może nie chcieć, żeby cała polska sieć oglądała jej roznegliżowane fotografie. To, że przez pewien czas na to przyzwalała, nie znaczy, że nie może zmienić zdania – to w końcu jej sfera prywatności. Osobiście uważam ze prywatność w internecie to mrzonka .Natomiast jesli sie jest administratorem tak dużej społeczności jak wykop, należy liczyć się z konsekwencjami i ponosić odpowiedzialność za swoją aktywność, zachowanie  w tym kontekscie.

Afera przeradza się w zbożowy happening a agencje reklamowe tylko zacierają ręce i montują wyszukane memy.

Administracja Wykopu opublikowała oświadczenie w tej sprawie:

Ania [Elfik32], jak kazdy internauta, ma pelne prawo do zglaszania tresci, ktore naruszaja jej wizerunek.
Jednak z uwagi na zajmowane stanowisko, to tylko zaogniało sytuację, czego efektem jest niniejsza agro-afera. Dlatego zanim bedziemy ja kontynuowac,
chcialbym Was poprosic, abyscie postarali sie postawic w jej sytuacji. (…)

Z drugiej strony rozumiem Was, bo czujecie, ze niektore z banow uzytkownicy mogli otrzymac nieslusznie. 
Nie wykluczam takiej sytuacji. Mozliwym jest, ze z uwagi na emocjonalny charakter sprawy, nasza moderacja popelnila bledy.

Aktualizacja: Slawne nagie zdjecia pani administrator

i taka ciekawostka:)

Na podstawie artykułu z Gazet,pl technologie