Ze świata WordPressa: blogowe skórki muszą być na wolnej licencji

Thesis to jedna z najbardziej rozbudowanych skórek do WordPressa, oferująca m.in. własny panel kontrolny, pozwalający na proste kontrolowanie typografii, layoutu i grafiki witryny, bez dotykania żadnego kodu. Jej twórca, Chris Pearson, zarabia niezłe pieniądze na jej sprzedaży. Już wkrótce może go jednak czekać pozew sądowy ze strony Matta Mullenwega, szefa firmy Automattic, wydawcy blogowej platformy. O co chodzi? O bezprawne, zdaniem Mullenwega, rozpowszechnianie Thesis.

WordPress rozpowszechniany jest na wolnej licencji GPL. To otwarta platforma, z którą każdy może zrobić wszystko, póki przestrzega zapisów Fundacji Wolnego Oprogramowania. Wbrew opinii niektórych, licencja GPL wcale nie zakazuje zarabiania pieniędzy ? wymagana jest jedynie odpowiednia forma udostępniania kodu źródłowego.

Jak twierdzi Matt Mullenweg, w ekosystemie WordPressa znaleźć można ponad 10 tysięcy wtyczek na licencji GPL, kilka tysięcy GPL-owych skórek, funkcjonuje też kilka kreatywnych agencji, tworzących skórki w wersji premium, wciąż jednak wydawane na GPL.

Jest w tym świecie jednak czarna owca. Chris Peterson, autor komercyjnej skórki Thesis, uważa, że może ją w legalny sposób sprzedawać na własnościowej, zamkniętej licencji. Argumentuje że skala pracy, jaką włożył w Thesis, upoważnia go do takiego posunięcia, że jego projekt jest unikatowym rozwiązaniem, do którego zapisy GPL, mówiące o dziedziczeniu licencji przez dzieła pochodne się nie odnoszą.

Matt Mullenweg nie akceptuje takiej postawy i oskarża Petersona o złamanie licencji, grozi wniesieniem sprawy do sądu. Jeden z jego argumentów jest bardzo ciekawy ? Thesis uruchomione bez WordPressa nie wygeneruje witryny internetowej. WordPress bez Thesis działa bez problemu, więc skórka jest bez wątpienia ?dziełem pochodnym? (derivative work), o którym mówi GPL. Co więcej, w samym kodzie Thesis da się znaleźć wiele kodu zapożyczonego bezpośrednio z blogowej platformy. Można znaleźć w nim komentarze takie jak np.:

This function is mostly copy pasta from WP (wp-includes/media.php), but with minor alteration to play more nicely with our styling.


Jednak jasne jest, że nie można kopiować z projektu wydanego na GPL i wydać swojej pracy na niewolnej licencji. Doskonałą analizę relacji pomiędzy wtyczkami, skórkami, a rdzeniem WordPressa, pod względem programistycznym i prawnym, można znaleźć na blogu Marka Jaquitha. Wynika z niej jednoznacznie, że twórca Thesis łamie wolną licencję ? a każdy kto chce robić cokolwiek dla WordPressa, musi swoje dzieło wydać na licencji GPL. Jeśli mu się ta licencja tak bardzo nie podoba, jak nie podoba się ona Petersonowi, niech po prostu się projektów GPL-owych nie dotyka.

Z pełnym zapisem dyskusji pomiędzy Mullenwegiem a Petersonem można zapoznać się w serwisie Mixergy.com.

Aktualizacja

Wygląda na to, że autor Thesis uległ argumentom (i groźbom) szefa Automattic. Z Twittera dowiadujemy się, że od tej pory Thesis będzie dostępny na rozszczepionej (split) licencji GPL. Kod PHP jest na GPL, podczas gdy grafika, JavaScript i CSS są własnościowe.

Źródło: Mixergy.com, Webmasterworld.com