Właściwa i skuteczna treść mailingu dla systemu antyspamowego

Jeśli masowa wysyłka e-maili kończy się dużą ilością zwrotów, na pewno coś robisz nie tak. Co zatem zrobić, żeby odbiorcy chętnie czytali maile? Czym zachęcić? Czego nie robić? Jak nie trafiać do spamu?

 

Dlaczego dostajesz zwroty z e-maili?

Wysłana przez ciebie wiadomość jest przepuszczana przez cały zestaw filtrów antyspamowych. Wszelkie oznaki spamu zostaną przez nie zidentyfikowane, więc nie przesadzaj z treścią i jej formą.

Filtry antyspamowe biorą pod uwagę kilka kluczowych elementów, najważniejsze to:

 • częstotliwość występowania słów zakazanych,
 • reputacja linków zawartych w treści,
 • objętość e-maila, (załączniki , kod html , nasycenie kotwicami itd)
 • reputacja serwera pocztowego, z którego jest wysyłana wiadomość.

Na dobry początek, zacznijmy od treści emaila. Nie jest to jedyny element układanki, ale jest niezwykle ważny.

Tytuł

By uniknąć oznaczenia jako spam, pierwszym elementem treści, na który należy zwrócić uwagę jest zdecydowanie temat e-maila. Dobranie odpowiednich słów jest sukcesem. Ponadto, statystycznie, lepsze są wiadomości o krótkich i treściwych tytułach. Adresat od razu będzie wiedział czego wiadomość dotyczy. Wówczas większa szansa, że adresaci przeczytają wiadomość. Ponadto unikniesz sytuacji, kiedy zdenerwowani oszukanym tytułem czytelnicy, zakwalifikują twoją wiadomość jako spam. Kolejne emeaile (od tej osoby, firmy newslettera) będą przez taką osobie identyfikowane  jako spam i nawet nie przeczytają treści bez względu na kolejny tytuł. Jak to mówią: pierwsze wrażeni e jest bardzo ważne.

Długość

Od długości e-maili zależy powodzenie akcji marketingowej. Szczególnie jeśli zapiszesz dosłownie 3 zdania, w których padną ?zakazane słowa?. Twój e-mail musi jak najbardziej przypominać prywatną wiadomość pisaną do znajomego. Dobrze, by znalazło się tam jak najwięcej zwrotów personalnych.Ty , Ciebie, Twoje

Właściwa treść

Pamiętaj o odpowiednich zwrotach, by dało się odczuć, że treść nie została wygenerowana automatycznie. Będzie to miało pozytywny odbiór zarówno ze strony czytelnika, jak i filtru pocztowego.

Formatowanie

Standardowy e-mail raczej nie jest poddawany formatowaniu. Z zasady jest to zwykły tekst o zwykłym kolorze i czcionce. Mimo, że oryginalne formatowanie bardziej zwraca uwagę, to naraża na uznanie za spam. Pamiętaj, że wykrzykniki i wielkie litery uwydatniają ważne słowa, ale filtr antyspamowy zauważy taką manipulację. Ja osobiście nie polecam używanie slow pisania z capslockiem – osobiście identyfikuje takie słowa jako krzyk, tak samo jak wykrzykniki. Lepsza metoda jest wyboldowanie (wytłuszczenie) ważnych słów.

Słowa zakazane

Słowa zakazane mogą być dobrze odbierane przez adresata, ale zdradzają spamera.

Najpopularniejsze słowa zakazane to:

 • kup, zakup, zamówienie, kup teraz, sprzedaż (zniechęcą także czytelnika),
 • okazja, najlepsza cena, jedynie ? zł, rabat, zysk, niska cena, za darmo, zarabiaj (dla ludzi poprawne, dla systemu antyspamowego nie),
 • kliknij, kliknij poniżej, kliknij tutaj, otwórz,
 • mail, email marketing, mass mailing,
 • miesiąc próbny,
 • formularz, subskrybuj, wypisz, odwiedź stronę i inne typowe sformułowania w mailingu, bez których nie da się niejako obyć,
 • wygrałeś, nagroda, bonus, gratis.

Grafika i załączniki

Jeżeli już musisz zawrzeć grafikę w e-mailu pamiętaj, by wprowadzić odpowiednio dużo tekstu. Lekkie nie inwazyjne elementy grafiki względem tekstu to klucz do sukcesu. Nie umieszczaj ważnego przekazu na grafice. Jeśli program pocztowy nie wyświetli grafik, adresat nie zrozumie w jakim celu do niego piszesz. Nie zaśmiecaj odbiorcom skrzynki pocztowej ciężkimi załącznikami.Nie każdy posiada światłowód i 150 MB internet;)

Ulepszaj strukturę e-maila

Warto trzymać się tych zasad by wiadomość e-mail dotarła do największej liczby osób. Sprawdzaj ilość zwrotów z serwerów pocztowych oraz eksploruj statystyki doręczeń jak i odrzuceń. Wprowadzaj modyfikacje i obserwuj ich rezultaty.jeden zmieniony i odpowiednio dobrany nagłówek może być kluczowe.