Tab Candy: twórcy Firefoksa wymyślają na nowo przeglądanie w kartach

W momencie powstawania tego newsa, w przeglądarce jego autora otwartych było 47 kart. Gdyby nie rozszerzenie ?Too many tabs for Chrome?, nie dałoby się pomiędzy nimi sensownie nawigować. To problem wszystkich przeglądarek: intensywnie korzystające z WWW osoby po pewnym czasie muszą hurtowo zamykać dziesiątki otwartych kart. A gdyby nie musiały? Aza Raskin z Mozilli przedstawił rozwiązanie, które przypomina nieco znany z Mac OS X-a czy KDE4 efekt Expose w wersji dla przeglądarki ? i kończy z problemem przeładowania browsera kartami.

?Ciężko utrzymać wszystko w porządku z tuzinami kart wciśniętymi w wąski pasek na górze okna przeglądarki? ? pisze specjalista od interfejsów użytkownika z Mozilli. ?Potrzebujemy sposobu na zorganizowanie naszego przeglądania Sieci, zobaczenia wszystkich kart na raz, odzyskania kontroli nad naszym życiem online? ? dodaje.

Proponowany przez Raskona mechanizm, który otrzymał nazwę Tab Candy, rozwiązuje problem przeładowania przeglądarki, wprowadzając grupowanie kart według zadań. Pozwala na zgromadzenie kart dotyczących danego zadania (np. wyszukiwania towarów online) w jednej grupie. Później grupę taką można aktywować tak, by jedynie zawarte w niej karty były widoczne w pasku przeglądarki. Swobodnie można grupy takie zakładać, przenosić między nimi karty, na różne sposoby podglądać.

Można też tworzyć grupy do współdzielenia się operacjami w przeglądarce z naszymi znajomymi ? udostępniając im wyniki wyszukiwań czy działania w aplikacjach webowych. Wszystkie te operacje przeprowadza się bardzo prosto i intuicyjnie, w nowym widoku zarządzania, dostępnym po kliknięciu myszą przycisku w interfejsie Firefoksa lub wciśnięciu kombinacji klawiszy Ctrl+Space.

Pomysł w pierwszych testach sprawdza się znakomicie, mimo że to dopiero wersja alfa. Podkreślamy ? to nie jest rozszerzenie do Firefoksa. To nowy model obsługi kart, który znajdzie się w Firefoksie 4, a obecnie dostępny jest w specjalnych kompilacjach, dostępnych tutaj. Osoby, które nie chcą bawić się oprogramowaniem w fazie alfa, powinny przynajmniej obejrzeć do końca poniższy film:

Źródło: azarask.in/blog