Subkultury – Neko w Second Life

Neko…temat będzie na bieżąco edytowany:)

Dziś:

Maneki-neko
Japoński kot przynoszący szczęście

koty


Co to jest Maneki-neko?

W wielu budynkach w Japonii widzi się figurki kotów, które zapraszają klientów do środka i wróżą dobre interesy. Czarny kot przynosi dobre zdrowie, złoty kot pieniądze. Wielu Japończyków kolekcjonuje te figurki, gdyż przynoszą nie tylko szczęście w interesach ale także dobrze wróżą domowi.

Maneki-neko jest najpopularniejszym bibelotem przynoszącym szczęście, lubianym przez wszystkich, chyba z powodu swych wielkich oczu i okrągłego pyszczka.

Prawdopodobnie Maneki-neko zdobył popularność w okresie Meiji, kiedy to w Japonii zaczęły królować wpływy kultury europejskiej.

Wcześniej postać kota często pojawia się w sztuce japońskiej ale nie jest to Maneki-neko. W sztuce japońskiej często przedstawiano warsztaty ceramiczne, gdzie wyrabiano m.in. figurki kotów, lub zabawki w kształcie kota. Figurki te i zabawki przedstawiał Marujimeneko – kot przynoszący szczęście.


Historia Maneki-neko

Maneki-neko – kot z podniesioną łapą w geście zapraszającym pojawia się w sztuce ok. roku 1870 n.e. i staje się bardzo popularnym bibelotem.

Istnieje ciekawa teoria o żródłach powstania figurek Maneki-neko. W czasach Samurajów (okres Edo) powstawały japońskie domy rozrywki dla mężczyzn, których zabawiały tam geisze.

Domy te udekorowane były bibelotami przynoszącymi szczęście w kształcie męskich organów. Od czasów starożytnych sztuczne członki męskie były czczone jako symbol płodności , dobrych plonów i bogactwa. W domach rozrywki takie figurki miały przynieść szczęście w interesach.

W latach 1850-tych Japonia otwarła się na wpływy europejskie. Rozpoczął się okres Meiji, kiedy to zaczęto potępiać starą kulturę japońską i jej obyczaje, także otwarte podejście do seksu. Kult seksualnych przedmiotów został zakazany i z domów rozrywki zniknęły figurki w kształcie męskich organów.

Wtedy to popularne stały się przynoszące szczęście figurki kotów z uniesioną łapą. Czyli podniesiona łapa może oznaczać symbol falliczny. Chociaż bardziej prawdopodobne jest, że jest to po prostu gest, gdy kot podnosi łapę aby umyć sobie głowę. Kot najpierw oblizuje łapę a następnie wilgotną łapą myje sobie dokładnie głowę.

Kot jest sprzymierzeńcem rolników, którym deszcz przynosi bogate plony. Koty, które wyczuwają nadchodzący deszcz, często myją sobie głowy przed deszczem. Dlatego być może skojarzono sobie gest unoszenia łapy przez kota z życiodajnym deszczem. W wielu krajach, np. w Chinach, istnieje przysłowie mówiące, że gdy kot myje głowę, będzie deszcz.

Kot myje sobie głowę także gdy jest zdenerwowany. Czyli w pewnym sensie może zapowiadać nadejście gościa, którego wyczuwa zanim zastuka do drzwi. Gest mycia głowy przez kota przypomina wschodni gest zaproszenia. Te skojarzenia mogły stworzyć tradycję kota przynoszącego szczęście.

Trochę prywaty:) Niunka Jurack