Poradnik – Jak założyć firmę w UK i korzystać z Angielskiej emerytury?

Jak założyć firmę w UK i korzystać z Angielskiej emerytury?

,Oczywiście każdy polski przedsiębiorca może taką spółkę założyć, ale nie każda działalność może być prowadzona z Polski. Są przeciwwskazania by w niektórych przypadkach utworzyć oddział spółki LTD no na terenie Polski. Musisz zaakceptować fakt, że niektórych biznesów nie da się prowadzić w UK mieszkając w Polsce np. zakład fryzjerski w Krakowie, sklep meblowy w Warszawie, zakład szewski w Toruniu etc.. Jeśli ktoś twierdzi inaczej i chce magicznie obniżyć Twój ZUS zatrudniając Ciebie „na lipe” w „firmie w UK” , to prosisz się o kłopoty. Jednak duża część Polaków ma możliwość robienia kariery w całym rynku unijnym wybierając najlepsze dostępne rozwiązania (o tym w dalszej części tego poradnika). Może wydać się to dziwne, ale dzięki Unii możesz wybrać, czy chcesz po 11 latach pracy przejść na emeryturę (zamiast de facto dożywotniej pracy w Polsce), czy chce mieć około 42 tys. zł kwoty wolnej od podatku (zamiast 3 tys. zł).

Weszliśmy do Unii europejskiej, skorzystajmy zatem z możliwości jakie oferuje wspólny rynek. Pamiętajmy, że decyzje są chronione przez unijne prawo.

Reasumując: Mamy już wybór, nie jesteśmy już skazani na polski ZUS, urząd skarbowy, polską toksyczną politykę gospodarczą, czy głodową domniemaną emeryturę. Możemy korzystać z tych dobrodziejstw i nie musisz być w Unii traktowany gorzej od Francuzów, Niemców czy Greków. Każdy ma takie same równe prawa.

Czy każdy może otworzyć spółkę LTD w UK?
Tak, ale nie każdą działalność można prowadzić z terenu Polski, Polska i Wielka Brytania należą do Unii Europejskiej. Polacy, Czesi, Węgrzy, Brytyjczycy, Niemcy  mogą swobodnie prowadzić działalność i zakładać spółki na całym rynku unijnym. Oczywiście nie ma większego znaczenia, z którego kraju Unii są Twoi klienci, mogą to być sami Czesi, Słowacy czy Polacy.

Czy można zatem przenieść swoją działalność i uruchomić spółkę LTD (odpowiednik polskiej spółki z.o.o) zależy od kilku czynników. Generalnie można uruchomić lub przenieść dowolne firmy, które nie wymagają posiadania sklepu, stoiska czy zaplecza na terenie Polski. Mogą to być przykładowo: sklepy internetowe, firmy doradcze i konsultingowe, firmy z branży IT, graficy, designerzy, właściciele stron internetowych, twórcy, blogerzy oraz pozostałe, które nie mają potrzeby rejestrowania oddziału na terenie Polski. Dla pewności radzimy skonsultować tą kwestię z doświadczonym księgowym lub doradcą finansowym tudzież z prawnikiem, który działa na terenie UK i zna unijne przepisy.

Czy trzeba mieszkać w UK żeby uruchomić spółkę LTD?

Nie, nie musisz mieszkać w UK, aby być właścicielem czy wspólnikiem w spółce LTD (odpowiednik polskiego spółki z.o.o.) i prowadzić interesy na terenie dowolnego kraju Unii. Można mieszkać w dowolnym państwie Unii, także i w Polsce. Dotyczy to jednak spółek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób prywatnych prowadzących działalność gospodarczą tzw. self employed (samozatrudnienie), taka osoba musi mieszkać na terenie UK. Poradnik ten dotyczy przede wszystkim osób, które chcą założyć w UK spółkę LTD, a prowadząc spółkę możesz mieszkać gdzie tylko chcesz.

Czy muszę znać język angielski, aby otworzyć spółkę LTD w UK? Jak często muszę przyjeżdżać do UK?
Twój kontakt z brytyjskim urzędem ogranicza się tylko do jednego spotkania w sprawie wyrobienia karty Europejskiego Ubezpieczenia tzw NIN (National Insurance Number). Wszystkie inne sprawy będzie prowadzić za Ciebie biuro księgowe poprzez internet. Umawiając się na w/w spotkanie możesz poprosić o udział tłumacza, tak więc nie musisz nawet znać języka. Kontakt z polskim biurem księgowym, jak sama nazwa wskazuje również będzie w języku polskim.

Czy ma znaczenie, że mieszkam w Polsce, a firmę mam zarejestrowaną w UK?
W przypadku spółki LTD nie ma znaczenie z jakiego kraju Unii jesteś, istotne jest jedynie, że jako centrale firmy wybrałeś UK. Nie ma znaczenia, czy Twoimi klientami są Niemcy, Polacy czy inne nacje zamieszkujące Unię. Wolność gospodarcza jest regulowana i chroniona przez unijne przepisy i rzadko który kraj próbuje je łamać, szczególnie że grożą z tego tytułu poważne konsekwencje. Nie zapominajmy, że w przypadku firmy zarejestrowanej w UK podlegasz prawu brytyjskiemu. Polskie organy skarbowe, czy urzędnicy Zusu powoli uczą się przepisów unijnych i zdają sobie sprawę, że Polska jest w Unii i musi przestrzegać unijnych przepisów.

Jeśli chodzi o kwestie związane z prowadzeniem firmy w UK i Polsce to różnice są jeszcze bardzo duże. Zapewne z czasem i polskie urzędy skarbowe osiągną taki poziom jak brytyjskie. Różnica polega przede wszystkim na prostocie i niezmienności brytyjskich przepisów. Brytyjski urząd skarbowy ma Ci przede wszystkim pomagać. Może to w polskich warunkach zabrzmi dziwnie, ale jeśli Ty odniesiesz sukces odniesie go w pewnym sensie również brytyjski urzędnik, który zdaje sobie sprawę, że utrzymywany jest z Twoich pieniędzy. Oczywiście jeśli próbujesz notorycznie oszukiwać urząd skarbowy czekają cię konsekwencje takich działań.

Jakie są minusy prowadzenia spółki LTD w UK?

Zapewne dla niektórych minusem prowadzenia spółki LTD w UK jest jawność. Dane spółki LTD są publikowane i dostępne dla każdego po uiszczeniu niewielkiej opłaty urzędowej. Także niski fundusz założycielski np.: 1 funt, może powodować obniżenie zaufania do takiej spółki. W przypadku bankructwa spółka może stracić tylko 1 funta.

Należy jednak brać pod uwagę, że w Polsce czy innych krajach Unii spółka LTD traktowana jest dużo poważniej niż dowolna działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną.

 

W następnej części opisze poszczególne punkty:

 

Pracownik w firmie. Jak wyglądają kwestia zatrudnienia?

Podatki w UK

Ubezpieczenie zdrowotne NIN (odpowiednik polskiego ZUSu)

Kiedy przysługuje brytyjska emerytura?

Jakie są koszta prowadzenia księgowości?

 

Projektowanie stron www na rynek Angielski