Pięć kroków do zaangażowania fanów na Facebooku

Nie ulegaj magii tzw „lajków” – siła fanpage’a to nie liczba fanów, którzy polubili naszą stronę na Facebooku. Użytkownicy, którzy klikną przycisk „Like” nie stworzą społeczności ktore jest zainteresowana Twoją marką. Natomiast społeczność to kluczowe kryterium sukcesu kanału na social mediach. Jak zatem zmienić ilość na jakość?

 

reklama na facebooku

reklama na facebooku

1. Treść postów, która odnosi się do życiowych sytuacji

Internet, mimo że potrafi żyć własnym życiem, jest bardzo często odzwierciedleniem wydarzeń toczących się poza nim (w realu). Pisze (bardzo często) gdyż sa tematy związane np z grami internetowymi gdzie jest np szerzej opisywany systemy gry niż wydarzenia o tym ze ktoś rozlał kawe na klawiaturę a żona właśnie spakowała ostatnia parę butów i zabiera psa… Użytkownicy zauważą różnice czy piszemy o czymś co dotyczy ich niedoświadczeń czy jest to fikcja, rozrywka czy pewien mix tych informacji. W efekcie, staniemy się dla potencjalnych odbiorców nieatrakcyjni, niewiarygodni lub co najżywszej niezrozumiali, gdyż odbiorca nie zrozumie treści którą mamy im do zaprezentowania. W wielu wypadkach ludzie szufladkują i filtrują informacje, oprócz ludzi bardzo otwartych którzy sa paradoksalnie zainteresowani tym czego właśnie nie rozumieją (szukają nowości i nowych bodźców), natomiast jest to zdecydowana nisza, do takich ludzi (w dużym uproszczeniu) można zaliczyć wszelkie zawody kreacyjne które poszukują inspiracji i natchnienia.

2. Zadawaj pytania otwarte

Takie pytania niosą ze sobą pewne ryzyko, ponieważ odpowiedź ciężko przewidzieć, chyba ze zastosujemy presupozycje, w innym przypadku nie zawsze może się naszej marce przysłużyć.Warto zatem dokładnie przeanalizować treści komunikatu. Zanim zamieścimy pytanie do internautów, warto się zastanowić nad możliwymi negatywnymi.  Plusem zadawania pytań jest niewątpliwie zaangażowanie, ludzie po prostu lubią odpowiadać na pytania, na podobnym systemie realizowane sa wszelkie formy quizow czy popularne krzyżówki itd.

3. Konkursy

Konkursy z nagrodami są częstym sposobem na wzrost zaangażowania fanów, jednak należy przygotować je rozmyślnie i zdecydowanie w zgodzie z regulaminem facebooka. Nagrody za dowolny komentarz, czy polubienie zdjęcia nie powodują wzrostu zaangażowania naszych odbiorców., jest to sztuczny tłok i pusty trafic.Warto zatem  urozmaicić zadanie konkursowe, zmotywować użytkowników do kreatywności, a z pewnością odbije się to pozytywnie na przyszłych relacjach marki z odbiorcą, a marka zainteresuje osoby o odpowiednich predyspozycjach.

4. Więcej niż jedna platforma

Firmy, które poprzestają tylko na aktywności w ramach Facebooka, nigdy nie osiągną maksymalnych korzyści wynikających ze wzrostu zainteresowania naszymi produktami. Pamiętajmy o tym, że każde medium społecznościowe ma do zaoferowania inne narzędzia które maja o wile większe możliwości niż na początku sie nam wydaje. Zróżnicowanie  działań promocyjnych z pewnością zostanie pozytywnie odebrane przez internautów i stworzy solidną społeczność.Ten element jest również bardzo istotny pod względem pozycjonowania strony w google.

5. Eventy

Marka, która organizuje wydarzenie promujące  wizerunek, powinna być zobligowana do komunikowania informacji  na wszystkich dostępnych kanałach, jednakże zwykła informacja nie wystarczy do tego, aby osiągnąć na tym polu jakiś znaczący sukces. Należy szeptać, mówić czy nawet krzyczeć o wydarzeniu, ale również przypominać o nim nawet po tym jak się ono zakończyło.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich kroków, powinna być zdecydowanie forma i treść.

Powodzenia i sukcesów:)