Miliony deweloperów .NET rzucą się na setki milionów użytkowników Facebooka

Programiści, którzy cenią sobie One Microsoft Way, uzyskali właśnie wygodny dostęp do największej społecznościowej platformy świata. Microsoft SDK for Facebook Platform to pakiet pozwalający na pisanie nawet bardzo złożonych aplikacji wykorzystujących funkcjonalności serwisu Marka Zuckerbera, poprzez jego Open Stream API.

We wpisie umieszczonym na blogu Silverlight Team, Microsoft pisze: ?Ten SDK łączy moc WWW, technologii klienckich i społecznościowych, aby umożliwić milionom programistów przekształcanie ich wyobraźni w aplikacje nowej generacji?.

Za tymi barwnymi słowami stoi całkiem pokaźny zbiór przykładów, kontrolek i szablonów, które pozwalają wykorzystać Facebooka w projektach na bazie Silverlighta, Windows Presentation Foundation, ASP.NET, ASP.NET MVC czy Windows Forms.

Prace nad SDK dla Facebooka trwały od 2007 roku. W kwietniu roku 2009 udało się pokazać podczas Technology Tasting Event dwie zbudowane za jego pomocą aplikacje dla .NET i Silverlighta ? przeglądarki zdjęć, które uzyskiwały do fotografii z Facebooka dostęp poprzez jego wykorzystujące architekturę REST Open Stream API.

Popularność największego serwisu społecznościowego świata skrzyżowana z wygodą pracy w microsoftowych środowiskach deweloperskich powinny zaowocować prawdziwym wysypem nowych aplikacji. Nawet jeśli tylko kilka procent z nich wyjdzie poza poziom przysłowiowego ?rzucania owcą w kolegę/koleżankę?, to i tak może to tylko jeszcze bardziej umocnić monopol Facebooka jako społecznościowej platformy aplikacyjnej.

Microsoftowy SDK dla Facebooka można pobrać ze strony msdn.microsoft.com/en-us/windows/ee388574.aspx.

Źródło: team.silverlight.net