Jaką platformę wybrać na założenie darmowego bloga?

Najlepszym i najtańszym sposobem na założenie bloga jest skorzystanie z jednej z gotowych darmowych platform. Chociaż, jeżeli myślisz o tym poważnie, to lepiej jest zainwestować trochę pieniędzy i najlepiej założyć blog na własnej domenie, ale po kolei.

Darmowe blogi:

Zalety:

Z darmowych blogów korzysta  bardzo dużo Polaków, co daje możliwość dużej ilości odwiedzin ze strony polskich internautów. W przypadku platform, których właścicielami są Onet.pl (http://blog.onet.pl/) i wp.pl (http://bloog.pl) czasami zdarza się, że Twój blog trafi na pierwszą stronę, a wtedy ilość wejść może dojść nawet do kilkudziesięciu tysięcy w ciągu jednego dnia.

Wady:

Na blogu przymusowo wyświetlane są banery reklamowe, na których zarabia tylko właściciel platformy, a Ty nic z tego nie masz. Co więcej nawet nie masz takiej opcji, aby z nich zrezygnować. Często występująca przymusowa częstotliwość logowania się do konta. Na przykład, jeżeli na http://blog.onet.pl/ nie zalogujesz się raz w miesiącu, to blog zostanie bezpowrotnie usunięty. Taka opcja nie jest zachęcająca. Wyobraź sobie, że jedziesz na dłuuuugi urlop, albo zdarzy się wypadek losowy i co? Bum! Nie ma Twojej wypieszczonej perełki. Utrudnienia w przenoszeniu napisanych w pocie czoła artykułów w inne miejsca. Jeżeli kiedyś zdecydujesz, że chcesz, aby Twój blog stał się czymś więcej niz tylko elektronicznym pamiętnikiem:) i zdecydujesz się przenieść treść bloga w inne miejsce, to będziesz to musiał zrobić artykuł po artykule , dlatego ze tego typu platformy narzędzi do importowania wpisów nie udostępniają, wyjątkiem są tu systemy WordPress także w darmowej wersji ale o tym już za moment , teraz pora na wnioski.

Zagraniczne Platformy do Blogowania

Dwie do wyboru, godne uwagi, oferujące obsługę w j. polskim to www.Blogger.com należący do Google orazwww.WordPress.com . Obydwie platformy nie wyświetlają reklam. Jeżeli chcesz to na blogger.pl jest to dostępne jako opcja, a wtedy Ty zarabiasz na reklamach. W wordpress.com nie ma takiej możliwości wcale, jest platforma całkowicie bez reklam, ale jak wspominałem ma masę ograniczeń.

Jest wielu zwolenników blogger.com i wielu wordpress.com. Moim zdaniem jednak blogger.com ma jedną ciekawą przewagę, do której Google oficjalnie się nie przyznaje.

Jest to szybkie wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarce Google przy spełnieniu określonych warunków i wykonaniu najprostszych zabiegów promocyjnych. Trudno mieć pretensje o to, że matka kocha bardziej swoje dzieci. Google jest bliżej do własnych oprogramowań niż do innych.

Zdarzyło mi się 2 razy, że po opublikowaniu artykułu w blogu, znajdował się na pierwszej stronie wyszukiwań już po 6 godzinach!

Dlaczego jeszcze polecam blogger.com? Bloga zakłada się w trzech prostych krokach, całość jest po polsku, do bloga możesz dokładać dowolną ilość zdjęć, elementów HTML i innych opcji, konto ma pojemność 1 GB, czyli bardzo dużo, łatwo jest zarządzać układem, wyglądem i treścią, gdy będziesz chciał na blogu zarabiać pieniądze, w łatwy sposób możesz dodać reklamy Google (tej opcji nie daje wordpress.com).

Wnioski:

Jeśli decydujesz się na blog ekspercki to darmowe blogi absolutnie nie są żadną alternatywa dla Ciebie.Na swoim blogu eksperckim musisz mieć kontrolę nad tym, jaka treść się na nim pojawia, jakie zainstalować wtyczki i kontroli nad wieloma elementami składowymi na całości projektu. Niekontrolowane reklamy, banery nie wchodzą w grę. Ty na przykład piszesz o ubezpieczeniach, czy pieniądzach, a tu reklama wc pikera, albo nowej płyty Dody?

Być może będziesz chciał dokonać importu starych wpisów z innego bloga i  możesz zostać za to zbanowany! tak. Ostatnio w ten sposób straciłem 5 letniego bloga na darmowym WordPressie tylko dlatego ze chciałem zaimportować 10 artykułów z innego. WP stwierdził ze jest to wbrew polityce i z automatu skasował mi 5 letniego bloga z 250 wpisami. Daje do myślenia prawda? Musisz zrozumieć że To nie jest Twój biznes i to nie jest Twoje podwórko podobnie z reszta jak np facebook czy google plus..ale o tym innym razem. Gdy posiadasz swój hosting , własna domenę i masz na tym całkowita kontrole.

Jeśli natomiast chcesz potrenować  lub traktować blogowanie jako hobby bez nastawienia na zyski cz budowania wizerunku , ew dopiero przygodę z blogowaniem rozpoczynasz, to jak najbardziej polecam te formę nauki i darmowe blogi.

 

Projektowanie stron www , blogi eksperckie zapraszamy www.departament.org