Jak pracować na dwóch monitorach

W dzisiejszym świecie, w którym komputery są niezbędne do funkcjonowania wielu dziedzin życia,wielu pracowników musi pracować z komputerem.

Coraz więcej firm, przede wszystkim korporacji, firm z branży informatycznej oraz mediów, stara się stworzyć pracownikom jak najbardziej optymalne warunki pracy poprzez wyposażenie każdego stoiska w dwa monitory. To nie tylko znacznie poprawia komfort pracy, ale także dobrze wpływa na wydajność pracy.

Możliwości jest kilka, więc każdy powinien wybrać opcję, która najbardziej odpowiada jego stylowi pracy i charakterowi wykonywanych zadań. Jedną z opcji jest podzielenie pulpitu programu na części i rozsunięcie ich na dwa monitory. Inna możliwość dotyczy grafików, którzy mogą na jednym ekranie pracować nad grafiką, a na drugim mieć otwarte paski narzędzi. Dla osób zajmujących się pisaniem dobrym udogodnieniem jest otwarcie na jednym monitorze edytora tekstu, a na drugim przeglądanie stron internetowych. Wystarczy podłączyć dodatkowy monitor do laptopa i skonfigurować sterowniki karty graficznej. Można przeprowadzić konfigurację z poziomu sterowników oprogramowania komputera, ale nie jest ona tak dobra i wygodna jak konfiguracja na sterownikach.

Istnieją jeszcze inne tryby pracy dwu-monitorowej, na przykład klonowanie obrazu. Polega ono na powielaniu obrazu, co jest bardzo przydatne przy wyświetlaniu filmu lub prezentacji na projektorze. Pulpit można także rozszerzyć w taki sposób, aby osiągnąć dwa niezależne obrazy. Można wtedy pracować jednocześnie na dwóch różnych aplikacjach.

A jeśli ktoś chce pracować w jednym programie, ale potrzebuje do tego dużej przestrzeni, to może rozciągnąć ekran na dwa monitory. Pulpit może być rozciągnięty w pionie lub w poziomie. Rozciąganie w pionie przydaje się w przypadku przeglądanie długich stron www, natomiast rozciąganie w poziomie przy programach kalkulacyjnych.

Od strony technicznej wygląda to tak, że podłącza się monitory do wyjść karty graficznej, na której znajdują się dwa złącza: starsze  analogowe, lub nowsze  cyfrowe, tylko do podłączania monitorów LCD. Jeśli chcemy podłączyć ekran LCD a karta ma tylko wyjście analogowe, to należy użyć przejściówki.

Niektórzy pracownicy nie wyobrażają sobie pracy bez dwóch monitorów, dla innych przyzwyczajenie się do takiego trybu pracy jest bardzo czasochłonne i wymaga włożenia sporego wysiłku. Są osoby, które twierdzą, że praca na dwóch monitorach powoduje rozpraszanie uwagi  człowiek nie może skupić się na jednej czynności. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach właśnie tego wymaga się od pracowników  zdolności wykonywania kilku czynności, perfekcyjnego opanowania obsługi komputerów, laptopów i innych gadżetów elektronicznych. A do tego przeważnie potrzebna jest znajomość angielskiego.