Jak nie masz pracy i jestes bezrobotny to lepiej Nie sprzedawaj na Allegro

Nie masz stałej pracy? Uważaj, gdy sprzedajesz coś na Allegro. Jeśli twój przychód będzie wyższy niż 638 zł, to urząd pracy może odebrać ci zasiłek jeśli go masz.

Jeśli bezrobotny uzyska w ciągu miesiąca przychód wyższy niż 638 zł (połowa płacy minimalnej), to zostanie wykreślony z rejestru, zwróci z odsetkami zasiłek i może zostać skazany na trzy lata pozbawienia wolności za składanie fałszywych oświadczeń.

– Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku nie może osiągnąć z tytułu pracy dochodu nawet 1 zł. Z innych źródeł zarobek nie może przekroczyć 638 zł, czyli połowy najniższego wynagrodzenia. Jeśli tak się stanie, to bezrobotny straci prawo do zasiłku – mówi Krystyna Dudzińska, zastępca dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie – Sprzedając np. aparat fotograficzny za 1 tys. zł urząd pracy odbiera prawo do zasiłku na miesiąc. Bezrobotny ma 14 dni, aby ponownie zgłosić się do urzędu pracy i złożyć wniosek o zasiłek. Ten zostaje przyznany na okres uzupełniający – dodaje.

Urząd pracy może sam podjąć działania o uzyskanie informacji o przychodach. Oprócz tego może w każdej chwili zażądać od urzędu skarbowego informacji o przychodach każdego bezrobotnego. Jeśli dotrze do niego informacja, że zarabia on w szarej strefie, to może złożyć wniosek do urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia kwoty przychodów pochodzących z nieujawnionego źródła.

– Ludzie i tak będą kombinować. W regionie mamy duże bezrobocie, a urzędnicy nie dają szans, żeby sobie dorobić – mówi Paweł, bezrobotny, handlujący na allegro.

Fiskus powinien wszcząć postępowanie, nawet jeśli bezrobotny uzyskał 800 zł za sprzedaną używaną pralkę czy lodówkę. Jeśli fiskus wykaże mu nielegalny przychód, bezrobotny będzie musiał zapłacić od niego 75 proc. zryczałtowanego podatku.

 

źródło: http://finanse.wm.pl/Nie-masz-pracy-Nie-sprzedawaj-na-Allegro,74842

 

 

( wkrótce temat nieco rozwinę w związku nagonką US na sprzedawców z allegro)