Jak dobrze i skutecznie promować strony www?

Obecna na rynku silna konkurencja, zarówno w sferze usług jak i towarów zmusza producentów do posunięć zachęcających do zakupu właśnie ich towarów i usług, a nie skorzystania z oferty konkurencji.

Jednym z takich mechanizmów zmierzających do zainteresowania potencjalnego klienta zakupem jest zastosowanie wszelkiego rodzaju promocji, zniżek i łączenia torów (2 w 1) czy tez różne karty rabatowe. Promocja towarów czy usług może wiązać się na przykład z posezonowymi wyprzedażami, dotyczyć wprowadzenia na rynek nowego produktu czy usługi bądź też wejścia na rynek nowej firmy (na przykład promocja strony www może być związana z rozpoczęciem działalności przez dane przedsiębiorstwo, a na przykład promocja kursów komputerowych dywersyfikacją działalności firmy sprzedającej dotąd tylko komputery).

Statystyki pokazują, że ludzie są wielkimi zwolennikami promocji i obniżek, budzą one w nas swego rodzaju pierwotny instynkt walki sprawiając, że pragniemy ubiec konkurencję i rzucamy się na dany towar czy też zakup określonej usługi. Jest to zachowanie jak najbardziej prawidłowe pod warunkiem jednak, że promocja jest faktycznie korzystna ofertą, a nam rzeczywiście potrzebna jest rzecz czy usługa, której zakupu dokonujemy.

Aby ocenić realnie zasadność danego zakupu należy zadać sobie pytanie, czy dana rzecz faktycznie będzie przez nas wykorzystana i co stracimy bądź co się stanie, jeśli danego zakupu nie dokonamy. Zazwyczaj tu następuje pierwsza weryfikacja naszych chęci wydania pieniędzy i część potencjalnych klientów odchodzi nie dokonując transakcji. Musimy zdać sobie jednak sprawę, że firmy będą nas kusić i mamić fałszywymi obietnicami, jednym słowem zrobią wszystko, by zmusić nas do wyjścia ze sklepu z towarem.

Zagraniem, na które łapie się większość klientów jest pokazanie przez firmę straty, jaką poniesie klient nie dokonując zakupu oraz wskazanie terminu do którego dana oferta jest ważna.