Historia roweru

Środek lokomocji jakim jest rower, od lat gości w domach niemal każdego z nas. Oto krótka historia tego wspaniałego wynalazku.

 

Pojazdy posiadające dwa koła były znane Chińczykom i Sumerom już w X wieku p.n.e, zaś na starożytnych relifach w Egipcie i Babilonii można dostrzec dwukołowe pojazdy do których przewiązywano konie stanowiące siłę napędową.

Pierwszy projekt przypominający dzisiejszy rower został opracowany w XV wieku prawdopodobnie przez Leonarda da Vinci.  Na szkicu wyraźnie widać kierownicę, siodełko, pedały oraz przekładnię łańcuchową.

Niestety, jego projekt prawdopodobnie pozostał w ukryciu przez kilka stuleci i nie miał wpływu na kolejne przedsięwzięcia.

 

W 1790 roku, francuski hrabia De Sivrac stworzył prototyp roweru posiadającego dwa koła połączone żerdzią z niewielkim siedziskiem. Rowerem tym nie można było jednak skręcać, aby móc na nim jeździć trzeba było ciągle odpychać się nogami od ziemi.

Pojazd ten nie zdobył wielu zwolenników lecz stanowił podstawę dla przyszłych innowacji: w 1816 roku Karl von Drais de Sauerbrun zastosował mechanizm umożliwiający skręcanie, a w kolejnych latach wprowadził hamulec oraz regulowane siodełko.

 

 

Pierwszy rower z mechanizmem napędowym przypominającym pedały, zaprojektował w 1839 roku Kirkpatrick MacMillan. Pojazd ten osiągał maksymalną prędkość 13 km/godz. Pod koniec XIX wieku, w celu szybszej jazdy zwiększono rozmiar przedniego koła, jednak jazda takim rowerem okazała się zbyt niebezpieczna. Kolejne innowacje to pneumatyczne ogumienie ( 1888 r. ) i przerzutki ( 1902 r. ).

Konstrukcje te uważane są za prototypy dzisiejszego roweru.

Obecnie rower stanowi niezastąpiony środek transportu dla wielu z nas, a słynne wyścigi kolarskie np. Giro d?Italia, Tour de France czy też rozpoczynający się niebawem Tour  de Pologne śledzą miliony widzów na całym świecie. Ponadto, rokrocznie na całym świecie przybywa wygodnych tras rowerowych. Do najpiękniejszych z nich możemy zaliczyć m.in. trasy w północnych Włoszech wśród dolomickich szczytów oraz w przepięknej scenerii Jeziora Garda.