Google Pigeon nadchodzi czyli lokalne pozycjonowanie

Zbliża się do nas kolejna  aktualizacja algorytmu wyszukiwarki tym razem pt Google pigeon. Google zazwyczaj nie informuje o zmianach algorytmu wyszukiwania,  tym razem mamy okazję przyjrzeć się zmianom jakie wprowadza  aktualizacja i to zanim jeszcze pojawi się ona w polskich serpach. Rezultaty możemy obserowac za sprawą wcześniejszego wdrożenia w USA, które miało miejsce 25 lipca.

Google pigeon skupiać się będzie się na wyszukiwaniach lokalnych lub jak kto woli „regionalnych” i dotyczy to zarówno wyników na mapach Google, jak i standardowego wyszukiwania w serpach.

google pigeon aktualizacja

Czy gołąb przyniesie pokój czy g…?

Jeżeli powiedzmy prowadzisz biznes lokalny np zakład fryzjerski, tapicer, remonty  itp który to realizowany na danym obszarze geograficznym. To oczywiście tylko przy założeniu, że Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana, a linki sa w miarę naturalne, a nie np poprzez spamiarke która rozsyła niskiej jakości spamowe komentarze do losowo wybranych blogów, z poza regionu z którym jest związana witryna i kompletnie nie związana z tematem z którym jest związaną Twoja witryna… W tym  przypadku nie jesteśmy „regionalni” wręcz przeciwnie mamy spore szanse na filtr. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć: Linki zawierające słowo związane z regionem np: fryzjer Warszawa, to zupełnie coś innego niż wartościowe (często płatne) linki prowadzące z wartościowych serwisów regionalnych.
Nowy ?Gołąb? będzie w stanie analizować te parametry  bardziej precyzyjnie niż dotychczas. Dzięki niemu, internauta poszukujący informacji, otrzyma takie informacje jakie go interesują, co zdecydowanie przełoży się na precyzje docierania do wybranej grupy Twoich potencjalnych klientów.

Na aktualizacji Google Pigeon, zyskają strony które posiadają dobrze zoptymalizowaną stronę z dobrej jakości „lokalnymi linkami” no i oferta skierowana na rynek. Dobrą widoczność w serpach mogą zdecydowanie poprawić równego rodzaju katalogi firm oraz magazyny, które posiadają wysokiej jakości dane lokalizacyjne i sa skierowane na konkretny region np Warszawę. NA pewno będą powoli tracić strony które są agresywnie pozycjonowane na hasła zawierające nazwę miejscowości, w której nic nie realizują, a robią to jedynie w celu pozyskania  ruchu z wyszukiwarki.Takie działania sa szkodliwe a internautę wprowadzając go w błąd, który kończy się stratą jego czasu, gdyż wszedł on na stronę która nie jest skierowana do niego.

Jak możesz się przygotować do zmiany algorytmu google?

Po pierwsze primo sprawdźmy czy nasza strona jest już na mapach mapach Google. Jeżeli nie, to jest to pierwszy krok.

Po drugie primo sprawdź czy Twój adres firmy, biura itd jest dostępny na stronie WWW oraz czy lokalizacja występuje w treściach strony, ofercie i meta tagach itd.

Po trzecie primo warto dodać do zakładki „kontakt” aktywną mapka Google z zaznaczoną lokalizacją.

Po czwarte primo to omawiane juz wcześniej linki do naszej . Im więcej posiadamy odnośników regionalnych i tematycznie związanych z regionem, tym lepiej. Zróbmy wpis w dobrze znanym katalogu firm i określmy w nim precyzyjnie województwo oraz miasto, w którym realizujemy nasze usługi. Zwróćcie uwagę, że mówimy tutaj o katalogach firm (czyli takich serwisach jak Panorama Firm, firma czy np Zumi), a nie o katalogu stron internetowych, to sa dwa inne serwisy. Podczas uzupełnienia wizytówki , umieśćmy koniecznie linku do naszej strony www –  jest to kluczowy element optymalizacyjny SEO.

Kiedy „Gołąb” wyląduje w Polsce?

Jak „Gołąb” zostanie wdrożony w polskich google, to będzie taką samą niespodzianką jak w USA (pozycjonowanie zagraniczne). Osobiście stawiam na tolka bana, a wróż Maciej obstawia październik lub listopad br 2014.