Facebook wprowadza pomysłowe zabezpieczenia antyhakerskie

Okazuje się, że Facebook zawitał też do Nigerii, kraju znanego z przestępczości nadążającej za nowymi technologiami. Abigail Pickett, studentka podróżująca po Kolumbii, odkryła że jej konto na Facebooku zostało zhakowane i użyte przez nigeryjskich oszustów do wysyłania do jej znajomych próśb o przelanie pieniędzy na powrót do domu. Próśb, które trudno by było zignorować.

Z kolei Ronald K. Noble, sekretarz generalny Interpolu powiedział, że niedawno odnotowano dwa profile Facebooka, które podszywały się pod niego. Za pomocą jednego z tych profili próbowano uzyskać informacje o osobach ukrywających się w czasie operacji Infra Red.

W reakcji na coraz większą liczbę takich wypadków, Facebook wprowadza narzędzia rozpoznające konta użytkowników, które zostały zhakowane i dodaje odpowiednie ostrzeżenia, jeżeli dostęp jest uzyskiwany z nowej lokalizacji albo nową metodą.

System zabezpieczeń blokuje też automatycznie wszystkie wiadomości, gdyby chociaż jedna z nich okazała się próbą wyłudzenia pieniędzy.

Jeżeli zalogujesz się z nietypowej lokalizacji, Facebook zada ci dodatkowe pytanie zabezpieczające, a jeżeli nastąpi próba skorzystania z nowego urządzenia, to poinformuje cię o tym e-mailem lub SMS-em.

Jednym z ciekawych systemów zabezpieczeń jest ?weryfikacja nazwisk?. Po zalogowaniu się z nowej lokalizacji wyświetlane są zdjęcia znajomych, do których trzeba przypisać poprawne nazwiska.

W ten sposób Facebook dodaje kolejną rzecz do zrobienia przed wyjazdem na wakacje, oprócz sprawdzenia czy wszystko jest spakowane i czy gaz został wyłączony. Warto teraz sprawdzić, jak nazywa się znajomy, do którego zawsze zwracamy się po imieniu.

źródło: Guardian.co.uk