Czy warto inwestować w reklamę na Fecebooku?

Rośnie zainteresowanie firm swoją stroną na Facebooku. Nawet niewielkie firmy inwestują  by prowadzić profil fanpage i promować sie po przez aktywność taką jak: zamieszczanie różnego rodzaju grafik, filmików, wpisów tekstowych czy udostępnianie statusów innych użytkowników o charakterze viralnym itd. Takie działanie zlecić także można agencji lub oczywiście wykonywać je samemu. Pytanie brzmi: czy warto poświęcać na to czas i pieniądze?

Nie ma  jednoznacznej odpowiedzi. Facebook jest z całą pewnością dobrym narzędziem wizerunkowym. Dyskusyjnym jest jego działanie w budowaniu świadomości marki. Firmy cieszące się dośc dużą popularnością i rozpoznawalnością, mogą świetnie wykorzystać fanpage do wspierania działań marketingowych, przeprowadzania konkursów lub innych działań mających różnorakie cele, np  w  budowaniu świadomości marki, po przez promowanie jednego produktu, czy też podnoszenie pozycji w rankingu google w kontekscie szeroko pojętych działań SEO/SEM.

Wiec zachodzi fundamentalne pytanie: Czy opłacalne są takie działania w przypadku małych firmy czy personal brandów ? W takim przypadku nie ma dla kogo publikować postów (początkowo). Tu właśnie wyłania się odpowiedź.

Najpierw musimy zdobyć fanów naszej firmy. Żeby to zrobić możemy wykupić reklamę, lub zaplanować interesujący viral albo opracować całą strategie wdrażania reklam… co jednak nie każdego interesuje ze względu na koszty (mowa o reklamie płatnej na FB) Innym sposobem jest działanie na własną rękę czyli zapraszanie do polubienia znajomych, znajomych znajomych itd. Na początek będzie to całkiem rozsądne no i tanie rozwiązanie, jednak z czasem wyczerpiemy nasze możliwości. Co można robić dalej? Posiadając już pewną ilość fanów możemy zorganizować konkurs, który będzie się opierał na udostępnieniu, polubieniu naszego profilu lub zaproszeniu do polubienia innych lub podobnej aktywności mającej na celu polubienie naszego FB. Problemem jest to, że nie każda firma chce uciekać się takich sposobów, które mogą wydać się mało profesjonalne, a dwa konkursy na FB sa już mocno oklepane acz maja nada silę nośną, jeśli nagrody sa atrakcyjne a sam konkurs prowadzony w sposób wyszukany i oryginalny.

Natomiast nie możemy zapominać iż wszelkie nasze działania powinny opierać się na grupie docelowej. Wpisy, grafiki ,memy itd które są kierowane do nastolatków i powiedzmy traktujące luźne „piąteczkowe ” wpisy z kotkiem na czele, mogą być niewybaczalne dla osób w średnim wieku lub powiedzmy z dość konserwatywną (lub mocno skostniała) wizją świata, nawet tego w social media. Dlatego cała strategia powinna być  przemyślana i  skierowana do konkretnych osób, inaczej jest to wywalanie pieniędzy w błoto. Owszem będziemy mieli sporo fanów ale czy przełoży sie to na aktywność na FP?

Zatem dobrze prowadzony fanpage ma szansę wzbudzić zaufanie oraz sympatię odbiorców. Wystarczy tylko wdrożyć dobrze przemyślaną strategie dostosowaną do konretnego odbiorcy.