Copywriting w praktyce cz. 1

Rada 1: Używaj hiperboli w swoich reklamach

Hiperbola  to  inaczej wyolbrzymianie czy przejaskrawianie czegoś, np.  cech przedmiotów, emocji, osób czy zjawisk. Od  lat była i jest używana w literaturze, ale także w reklamach, gdzie pełni rolę intensyfikatora wrażeń.

Przykłady?

Billboard, a na nim wielki samochód,  perfumy czy zegarek. Lub butelka zimnego napoju zajmująca całą stronę w czasopiśmie ? wszystkie te „hiperprzedmioty”, zgodnie z kolektywnie wyznawanym przekonaniem, że większe jest lepsze, ukazane są po to, by wywrzeć na nas duże jak sam obraz wrażenie. Również intensyfikacja kolorów ma na celu dokładnie to samo. To również hiperbola tyle, że  tym razem nie literacka nie oparta na słowach, lecz wizualna.

Moja rada brzmi: używaj hiperboli tam, gdzie jest to możliwe i potrzebne. Powiększaj zdjęcia i obiekty tak, by robiły na odbiorcach większe wrażenie. Wykorzystaj wszelkie wolne przestrzenie nośników. Również intensyfikuj kolory do takiego stopnia, by emocje, które płyną z reklamy, były maksymalne. Szczególnie, gdy tworzysz reklamę produktów kupowanych pod wpływem impulsu, które nie wymagają od odbiorcy dużego zaangażowania.

Oto mistrzowski przykład kampanii reklamowej prezerwatyw z użyciem hiperboli właśnie:

Gdy dodamy to tych obrazów hasło: „Zdobądź ją”  – uzyskujemy obraz całości. Genialne.

Rada 2: Metafora kluczem do Twojego sukcesu

Metafora, choć prosta w użyciu i niezmiernie efektywna, nie jest łatwa w definicji. Najprościej będzie, gdy  uzupełnisz następujące zdanie:

 

Produkt, który reklamuję,  jest jak:

 

W ten sposób reklamowany produkt nabierze cech i właściwości obiektu, który podasz jako uzupełnienie zdania. Ważne, by wybrać coś, co jest pozytywnie postrzegane, jak również coś, co spodoba się naszej grupie docelowej.

 

Przykładowo: „Produkt, który reklamuję, jest jak…”

  • powiew wiatru o poranku
  • tarcza ochronna
  • czysta jak łza
  • filiżanka ciepłej kawy
  • przyjaciel, któremu możesz się zwierzyć
  • diament

 

Gdy już wymyślisz odpowiednią metaforę, zastanów się, jak  subtelnie ująć to w reklamie. Może wystarczy jedno słowo, np. „Ubierz się w słowa” (w temacie blogosfery np).

 

 

Poniżej: Reklama kanapki McDonalds – wykorzystująca dość złożoną metaforę:

Hasło: „Kanapka dla ekspertów”

 

Powyższa reklama zawiera także elementy aluzji (o tym jeszcze będzie), jak również porównania. Trudno ją jednoznacznie sklasyfikować pod względem stylistycznym, niemniej swoją rolę odgrywa – odbiorca ma wrażenie, że je „mądrą” kanapkę.

Niech to będzie dla Ciebie wspaniałą inspiracją w tworzeniu swoich reklam :)

Rada 3: Uważnie dobieraj kolory

Żółty –  przyciąga uwagę.

Czerwony – podnosi ciśnienie krwi i temperaturę organizmu.

Niebieski –  studzi i nastraja optymistycznie.

Zielony – daje nadzieję.

 

To, jakie kolory będą dominować w Twojej reklamie, nie może być przypadkiem. Problem jest tylko jeden – mianowicie żaden kolor nie ma przypisanej jednego, właściwego znaczenia. Każdy – w zależności od kontekstu, rozmiaru powierzchni, jaką zajmuje, grupy docelowej itd.  będzie kojarzył się inaczej.

 

Przykładowo:

Czerwony będzie inaczej kojarzył się na Walentynki, Boże Narodzenie czy w sklepie erotycznym. Inaczej będzie też odbierany, jeśli będzie tylko ożywającym dodatkiem większej kompozycji, a inaczej – gdy będzie kolorem dominującym. Z kolei np. kolor brązowy młodym będzie kojarzył się ze starością, a osobom starszym – może kojarzyć się z naturą, tradycją i trwałością.

Dobierając kolory do swojej reklamy, pamiętaj zatem o tych ważnych, determinujących odbiór koloru czynnikach. I wybieraj kolory, które sprawią, że prawdopodobieństwo osiągnięcia przez reklamę założonych celów będzie większe.

Oto przykład dobrze dobranych kolorów w reklamie:

Źródło: markomanka.blogspot.com

Mamy tutaj soczystą, pobudzającą emocje i układ trawienny czerwień, i  charakterystyczną dla marki Lipton kanarkową żółć ? która w zestawieniu z czerwienią tworzy smaczną kompozycję, która wzmacnia emocje płynące z reklamy.

Dobierając kolory w reklamie, możesz pamiętać o 3 regułach dobierania kolorów:

Źródło: www.avanti.waw.pl

1. Wybierz jeden dominujący kolor i stosuj wszelkie jego odcienie  np. brązy, zielenie itd. Dzięki różnym odcieniom, wybrany kolor nie będzie przytłaczający.

 Źródło: www.whiteart.pl

2. Wybierz jeden kolor dominujący i pokrewny kolor uzupełniający – np. zielenie + żółć. Kolor uzupełniający na kole barw lezy obok wybranego koloru dominującego.

Źródło: www.jmpdesign.eu

3. Wybierz jeden kolor dominujący i kontrastowy kolor uzupełniający ? np. niebieski + czerwony. Kolor kontrastowy to taki, który leży po przeciwnej stronie koła barw.

Poniżej załączam koło barw – aby ułatwić Ci wybór:

Źródło: www.dobrzewiedziec.pl

Pierwsza reguła pozwoli Ci stworzyć reklamę łagodną, stonowaną, klasyczną.

Druga – lekko pobudzającą.

Trzecia reguła to sposób na reklamę czasem mocno wyróżniającą się.