Co możemy załatwić przez internet?

Internet ? dla jednych narzędzie pracy, innym służy do rozrywki, jeszcze innym do kontaktowania się ze znajomymi z najodleglejszych zakątków świata. Bez względu na sposób użytkowania, coraz więcej osób załatwia swoje sprawy przez internet.

Internet już dawno przestał być medium, z którego korzysta się, po to tylko by zaczerpnąć informacji w taki sposób jak z radia, telewizji czy gazet. Nie dość, że oferuje interaktywność, to jeszcze pozwala na przeniesienie części zwykłych, codziennych czynności do świata wirtualnego. Teraz, zapłacenie rachunku, wysłanie listu, prowadzenie interesów, sprzedawanie i kupowanie a nawet załatwianie spraw urzędowych można dokonać drogą internetową.

Już nie trzeba chodzić na pocztę lub do oddziału banku za każdym razem, kiedy chcemy zapłacić za rachunek telefoniczny lub spłacić ratę kredytu. Wystarczy założyć konto internetowe do rachunku bankowego. To bardzo wygodny sposób na kontrolowanie i operowanie środkami finansowymi ? mamy stały dostęp do historii konta, nie tylko oszczędnościowo-rozliczeniowego, ale również do lokat bankowych. Zrobienie przelewu to tylko wpisanie potrzebnych danych i kilka kliknięć. Nawet operatorze telefonii komórkowej skorzystali z tego rozwiązania i oferują klientom elektroniczne bilingi zamiast tradycyjnych ? papierowych, które są nieekologiczne.

Handel zawsze powodował rozwój cywilizacyjny. Nie jest to zaskoczeniem, że sklepy szybko wyczuły potencjał, drzemiący w nowym medium, dlatego już od dawna sprzedaż przez internet rozwija się z każdym rokiem i postaja co raz to nowe sklepy internetowe online  e-commerce. Aukcje internetowe, porównywarki cen, anonse na stronach z ogłoszeniami, wszechobecne reklamy ? internet stał się potężnym narzędziem marketingowym. Nie dość, że można kupić, sprzedać lub wymienić się z kimś, to można nawet wysłać fakturę drogą elektroniczną, która jest tak samo ważna jak faktura analogiczna. To dzięki przepisom, które ustanowiły, że faktury nie muszą mieć odręcznych podpisów stron uczestniczących w transakcji. Sprzedaje się nie tylko towary, które później kurier dostarcza do klienta. Równie dobrze sprzedają się usługi: ubezpieczenia samochodowe, polisy, pożyczki, wszelkie projektowanie stron www np na potrzeby systemów MLM , realizacje grafiki użytkowej , reklamy wizualnej itp

Handel to nie wszystko. Nawet administracja państwowa chce iść z duchem czasu, więc umożliwia załatwienie niektórych spraw urzędowych via internet. Wystarczy wcześniej założyć konto na ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Dzięki takiemu kontu, można wysłać wniosek drogą elektroniczną. Można nawet złożyć wniosek o zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG ? Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Trudno sobie wyobrazić ze dziś można żyć bez internetu, ale pamiętajmy nie należy przesadzać z nadmierną eksploatacją tego medium, krotko mowiac zachowajmy umiar mili Państwo.