ASUS Xonar DX oraz D1 recenzja [aktualizacja wrzesień 2010]

W roku 2007, ASUS zaprezentował swoją kartę dźwiękową  Xonar D2, która osiągnęła nie mały sukces. Firma, korzystając z bardzo dobrego wejścia na „dźwiękowy rynek” wypuściła model D2 z nowocześniejszym portem PCI-Express a następnie kartę przeznaczoną dla notebooków z wtyczką USB.

Swoją premierę w roku 2008 miał Xonar DX oraz D1. Charakteryzuje się on głównie mniejszymi rozmiarami, dużo niższą ceną, ale także nieco niższą jakością dźwięku względem starszego modelu.

ASUS a właściwie ASUSTeK Computer to znana na całym świecie, tajwańska firma produkująca wszelkiej maści sprzęt elektroniczny. Producent znany jest przede wszystkim z bardzo dobrej jakości płyt głównych, podkręconej fabrycznie serii kart graficznych „TOP”, ale także z urządzeń mobilnych takich jak palmtopy, notebooki czy też nawet telefony komórkowe. W 2007 roku ASUS zaprezentował serie kart dźwiękowych Xonar wkraczając tym samym na rynek zdominowany przez Creative Labs. Xonar DX jest następnym uderzeniem w singapurskiego giganta.

ASUS Xonar DX PCI -expres

ASUS Xonar DX dotarł do nas w małym, kartonowym opakowaniu. Jego grupą docelową są gracze, wśród których dotychczas panowała firma Creative odpowiedzialna za serię Audigy i X-Fi.

ASUS  Xonar D1 złącze PCI

DX toarta jest mała i posiada nowoczesny port PCI-Expres. Przejście producentów dźwiękówek z PCI na PCI-E było tylko kwestią czasu.Nareszcie zaczyna pojawiać się sprzęt wyposażony w nowe złącza, która już zdążyło się zadomowić u większości użytkowników.

(komentarz SG):  Nie mniej jednak różnica po za złączem w karcie Xonar D1 jest praktycznie żadna , cenowo bardziej nawet przystępną niż DX. Druga sprawa często są problemy z montażem karty na tym złączu ze względu na dość duże rozmiary współczesnych kart graficznych(mowa o DX).

Wraz z kartą otrzymujemy krótką i lakoniczną instrukcję obsługi w języku angielskim, śledź o niskim profilu, dwie śrubki, przejściówkę umożliwiającą połączenie karty z portem TOSLINK, płytę CD ze sterownikami dla najpopularniejszych systemów (Windows 2000/XP/Vista/Windows7). Ponadto, na nośniku znajdziemy dodatkowe oprogramowanie w postaci ASUS PMP Lite, służące do konwersji formatów muzycznych.

DX i D1  pod mikroskopem

Zacznijmy od wyjść. Na blaszce mocującej Xonar DX D1 znajdziemy kolejno od lewej gniazdo wejścia liniowego, mikrofonu, wyjścia cyfrowego oraz dwa wyjścia analogowe dla głośników i słuchawek. Wyższy model karty muzycznej ASUS (Xonad D2) nie posiadał gniazda umożliwiającego podpięcie wyjść znajdujących się na obudowie, był to jeden z nielicznych minusów tej karty. W przypadku DX i D1 mamy do dyspozycji tego typu gniazdo. Widać, że producent uczy się na błędach.

Kontroler zamontowany na testowanej karcie jest prawie taki sam jak w D2, różni go tylko oznaczenie (AV100 w DX, AV200 w D2). Tak naprawdę jest to ten sam układ – C-Media Oxygen HD. Obsługuje on rozdzielczość 24 bitów przy próbkowaniu 192 kHz podczas nagrywania czy też odtwarzania. Układ ten jest w pełni zgodny ze standardami DirectSound oraz DirectSound3D.

Przetwornik Cirrus Logic CS5361 jest odpowiedzialny za przetwarzanie sygnały analogowego na cyfrowy. Xonar D2 na swoim laminacie ma montowany układ tej samej firmy (CS5381), lecz tym razem pomiędzy tymi dwoma modelami występuje różnica. Mianowicie, poziom SNR w przypadku D2 jest na poziomie 120 dB, natomiast w DX o 6 punktów mniej – 114 dB.(snr – czyli odstęp szumów od sygnału) co jest wynikiem bardzo dobrym.

Zaraz nieopodal CS5361 znajdziemy następny przetwornik oznaczony przez firmę jako ASUS DJ100, w rzeczywistości jest to układ C-Media CMI9870. Dzięki niemu Xonar DX 1 jest w stanie przyjąć sygnał o rozdzielczości 16 bitów i maksymalnym próbkowaniu 48 kHz.

Na nowej dźwiękówce ASUSa znajdziemy 2 układy odpowiedzialne za przetwarzanie sygnału z cyfrowego na analogowy. Pierwszy z nich – Cirrus Logic CS4362 – obsługuje 6 kanałów. Drugi z przetworników – Cirrus Logic CS4398-CZZ (taki sam jak montowany w X-Fi Elite Pro) jest odpowiedzialny jest za pozostałe dwa kanały.  Oba z nich są w stanie przyjąć sygnał o rozdzielczości 24 bitów i próbkowaniu 192 kHz.

Kontroler, o którym pisaliśmy na samym początku tej strony (ASUS V100) jest przystosowany do pracy z portem PCI (model D1), natomiast karta wyposażony jest w PCI-Exprees (model DX). Jak można się domyśleć, na laminacie karty znajdziemy układ odpowiadający za przystosowanie C-Media Oxygen HD do pracy z nowocześniejszym gniazdem PCI-E. Jest to PLX Technology PEX8112, poprzez jego obecność Xonar DX wymaga dodatkowego zasilania, które doprowadzimy za pomocą takiej samej wtyczki jakiej używa się do zasilania napędu dyskietek 3,5 cala.Bodeha:Problem ten nie występuje w kartach ze złączem PCI Model D1

Czas sprawdzić jak to wszystko gra?

Jak to gra?

Niestety, podczas testów ASUS Xonar DX nie mieliśmy w redakcji jej głównego rywala ? X-Fi ? więc niestety nie doszło do bezpośredniego porównania.

Aplikacja dostarczona wraz z kartą – Xonar D2 Audio Center ? pozwala na szczegółową konfiguracje dźwiękówki. Większość użytkowników, bardziej zainteresują cztery wbudowane ustawienia dla: gier, filmów, muzyki oraz h-fi. Możemy bardzo łatwo pomiędzy nimi przeskakiwać, wystarczy użyć przycisków w lewym, dolnym oknie aplikacji. Z pewnością już zauważyliście jeden dodatkowy ?pstryczek? ? GX.  Jest on szczególnie ważny dla użytkowników Windows Vista.

Najnowszy system Microsoftu sam kontroluje przetwarzanie wszelkich dźwięków. Niestety, to gigantowi z USA nie wyszło, ponieważ Vista często nie robi tego poprawnie. Przycisk GX aktywuje DX GX 2.0, który umożliwia komunikacje wszelkich aplikacji z kartą dźwiękową, przez co jakość sygnału nie jest ograniczana przez system. DX GX 2.0 spełnia również inną funkcję, a mianowicie „udaje” emuluje  EAX 5.0, czyli technologię znaną z X-Fi. Dzięki temu, w grach, w których jest ona wykorzystywana zadziała również z kartą firmy ASUS.

Bodeha:Z osobistych doświadczeń nie słyszę tu żadnej róznicy w jakości odsłuchu czy wrażeń z efektów gry.

Testy odsłuchowe

Muzyka oraz Filmy:

Z pomocą Xonara DX obejrzeliśmy kilkanaście filmów z użyciem głośników jak i słuchawek. Musimy przyznać, iż odnieśliśmy bardzo dobre wrażenie. Dźwięk przestrzenny był bardzo dobrze generowany. DX tworzy bardzo realistyczne dźwięki, na takim poziomie, że momentami mieliśmy wątpliwości czy muzyka pochodzi z głośników czy zza okna pokoju. Oglądając Szeregowca Ryana mieliśmy uczucie jakbyśmy to my a nie kpt. Miller uczestniczyli w natarciu na Omaha Beach.

Na Xonarze przesłuchaliśmy również kilka płyt CD, szczególnie rap oraz reggae. Dźwięk stał na bardzo dobrym poziomie. Nie mieliśmy żadnych powodów do narzekania. W tych gatunkach muzyki bardzo ważne jest wyróżnienie wokalu  Xonar radził sobie wspaniale  głos artysty był bardzo barwny i wyraźny, aż milej słuchało się swoich ulubionych utworów. Ani przez chwile, na każdym stopniu głośności bit piosenki nie mieszał się z wokalem  po prostu pięknie.

Pewnie znalazło by się kilku audiofilów, którzy dostrzegliby mało znaczące zniekształcenia dźwięku, lecz nie można zapomnieć o cenie (320zł!) cena komputronik . – można te kartę w chwili obecnej (wrzesień 2010- kupić poniżej 250 zł

Bodeha: w porownianiu do już leciwych Soundblasterów Audigy różnica w odsłuchu Mp3 ktore znam juz na pamięć powalily mnie na kolana.Nagle sie okazało ze w panoramie dźwięku gra cos jeszcze , to smyszki a to linia gitary czy elementy basu i to wszytko w mp3!

Gry i multimedia:

Podczas gry w Prey oraz Call of Duty 4 czy Modern Warfare 2 oraz Bad Company 2 Xonar pokazał na co go stać. Dźwięk był bardzo czysty, już od pierwszych minut rozrywki uśmiech zagościł na naszych twarzach. Bez problemu jesteśmy w stanie zlokalizować źródło dźwięku w grze przez co szło nam dużo lepiej niż w przypadku zintegrowanej karty ;-) .( Powalająca różniąca miedzy kartą SB Audigy. ) Grając w Bad Company 2, dźwięki płynące z głośników poprzez konstrukcję ASUSa oddawały prawdziwy klimat wojenny w jakim się znaleźliśmy. Każdy wybuch i strzał podkreślał dynamikę panującą w grze.

specyfikacja karty:

Producent Asus
Gwarancja
2 lata
interfejs PCI-Express lub PCI (D1)
próbkowanie 24.00 bit
częst. próbkowania 192.00 kHz
odstęp sygnału od szumu 114.00 dB
rodzaj wyjść/wejść
 • wyjście S/PDIF optyczne
 • wejście mikrofonowe
 • wyjścia na głośniki
 • wewn. wejście stereo AUX
pilot nie
obsługiwane standardy
 • Xear 3D Virtual Speaker Shifter
 • Smart Volume Normalizer?
 • Magic Voice?
 • FlexBass?
 • Karaoke
 • Dolby Virtual Speaker
 • Dolby Pro-Logic IIx
 • Dolby? Headphone
 • A3D
 • DirectSound 3D
 • DirectSound3D Game Extensions 1.0/DirectX
 • Dolby? Digital Live

Podsumowanie

ASUS wykonał po raz kolejny udany atak na rynek zdominowany przez Creative Labs. Za Xonarem DX D1 przemawia bardzo dobra jakość dźwięku, nowoczesne złącze PCI-Express (model DX), dopracowane sterowniki, obsługa wszystkich głównych standardów oraz niska cena – 300zł. Jest to bardzo niska kwota jeżeli spojrzeć na możliwości Xonara DX D1. Podczas testów nie mieliśmy żadnych powodów do narzekania na dźwiękówkę ASUSa. Dzięki tej karcie niektóre horrory stały się straszne z powodu bardzo dobrych efektów dźwięku przestrzennego. Muzyka płynąca z głośników podczas pobytu Xonara w obudowie komputera była czysta i wyraźna, nie było mowy o żadnych zniekształceniach. Posiadając kartę ASUSa należy zacząć zastanawiać się czy zamiast jechać na jakikolwiek koncert lepiej zostać w domu i delektować się czystym, niczym niezakłócanym dźwiękiem.

Konstrukcja tajwańskiego giganta według nas lekko przewyższa X-Fi i pozostawia daleko w tyle produkcje SB Audigy, być może po zimnym prysznicu jakim ASUS uraczył Creative Labs singapurska firma sięgnie po rozum do głowy i poprawi swoje sterowniki oraz ich częstszą w porównaniu do asusa aktualizacje.

Tak naprawdę, nie jesteśmy w stanie zarzucić czegokolwiek karcie ASUSa. Jeżeli mielibyśmy na siłę szukać jakieś minusa, to byłoby to dodatkowe zasilanie , bez podłączonego molexa FDD karta nie działa poprawnie, lecz czy to aż tak przeszkadza bodeha:tym bardziej ze dotyczy to tylko modelu DX ,którego ja osobiście ze względu na problemy wynikające miedzy innymi z tego powodu nie polecam.Nagle tez może sie okazać że twoja ogromna (gabarytowo) karta graficzna skutecznie zasłania port PCI Expres i co wtedy? Proponuje zatem kartę na PCI Model D1 , te karty pod względem budowy czy jakości niczym się nie różnią . Druga sprawa wersja PCI jest nieco tańsza.

Obecnie jeżeli mielibyśmy wybierać pomiędzy Xonarem a X-Fi z czystym sumieniem wybralibyśmy tego pierwszego. DX|D1  gra dużo lepiej od karty Creativea, i różnica jest zauważalna. Za ASUSem przemawia również częsta aktualizacja sterowników, przez co dźwięk przepływający przez tą kartę staje się jeszcze lepszy.

źródło: pcarena.pl

Bodeha:Osobiście zakupiłem kartę D1 kilka miesięcy temu ze złączem PCI , jestem z niej więcej niż zadowolony tak wiec :
ASUS Xonar DX i D1, za wspaniałą jakość dźwięku w 101% adekwatną do ceny otrzymuje od Servicetek Group wyróżnienie Recommended. and Bestchoice