Akademia PARP – Jak zamykać sprzedaż? Jak radzić sobie z trudnymi klientami? Prezentacja handlowa! Nowe, ważne moduły w szkoleniu z technik sprzedaży

„Przez tą Waszą sprzedaż ja chyba pójdę z torbami!” prezes Dymała rzadko podnosił głos. „Od dwóch miesięcy umawiacie się z potencjalnymi klientami. Jakie efekty? – wymownie rozłożył ręce. „36 spotkań, 184 wysłane oferty, 211 rozmów…” zaczął inżynier Zaworek. „Szefowi chodzi o to, że sprzedaż liczy się fakturami VAT. Może trzeba to powiedzieć naszym potencjalnym klientom…? wtrącił księgowy Kopiejkin. Dymała ukrył twarz w dłoniach ?Ależ jesteście biznesowo zieloni…?  Sekretarka Laura Groch rzuciła z uśmiechem ?Panie prezesie, od niedawna w Akademii PARP są nowe moduły szkolenia z technik sprzedaży. Może je wszyscy przejdziemy??. Wszyscy odetchnęli. ?Wreszcie konstruktywny pomysł? podsumował z ulgą prezes.

Opowieści o cudownym biznesie, w którym wystarczy się zareklamować czy nawiązać inny jednokierunkowy kontakt z klientem, aby „samo poszło dalej” można włożyć między bajki o biznesowym świętym Graalu. Sprzedawanie to bardzo odpowiedzialny proces w każdej firmie. I nie ma łatwo! Klienci różnią się od siebie, ich oczekiwania zmieniają się szybko, konkurencja czuwa – nic nie sprzedaje się ?samo?.

Wcześniej uruchomione moduły nowego szkolenia internetowego Akademii PARP „Techniki sprzedaży?”pokazują jak przygotować się do sprzedaży, jak rozpoznać potrzeby klienta, jak nawiązywać kontakt sprzedażowy i otwierać sprzedaż, ale to nie wszystko. Pozostałe moduły dopełniające proces sprzedażowy są już dostępne w szkoleniu. Dowiesz się z nich między innymi jak umiejętnie poprowadzić prezentację handlową, wchodzić w interakcje z klientem, radzić sobie z trudnymi sytuacjami, sprzedażą przez telefon, czy jak finalizować sprzedaż, a więc doprowadzać do decyzji zakupowej. Zwracamy też uwagę na podtrzymywanie kontaktu.

Poniżej link pozwalający na szybki zapis oraz krótka prezentacja o tym bardzo potrzebnym w każdej firmie szkoleniu. Serdecznie zapraszamy!


Przykładowy ekran ze szkolenia „Techniki sprzedaży”

Kliknij, aby zapisać się lub zalogować się do tego szkolenia.


Ekran z prezentacji „Być czy nie być sprzedawcą?”

Zobacz prezentację „Być czy nie być sprzedawcą?” (w nowym oknie)
Autor: tmh

 

zrodlo: http://www.akademiaparp.gov.pl/artykul/257/jak-zamykac-sprzedaz-jak-radzic-sobie-z-trudnymi-klientami-prezentacja-handlowa-nowe-wazne-moduly-w-szkoleniu-z-technik-sprzedazy.html