10 najlepszych i najcześciej oglądanych na całym świecie prezentacji TED Talks

Znane na całym świecie „TED Talks” to 20-minutowe prezentacje odbywające się na corocznych konferencjach organizacji non profit o nazwie TED. Prelegentami na tych wydarzeniach to eksperci w najróżniejszych dziedzinach ? poruszane tematy to technologia, nauka, ekologia, polityka, rozwój ludzkości a nawet biznes i marketing.

3256398629_019f344aa_z

Praktycznie każda prezentacja jest przesiąknięta fascynującą wiedzą, ciekawymi ideami oraz kreatywnymi rozwiązaniami. Dlatego wybrałem dla Ciebie dziesiątkę według mnie najlepszych wystąpień (z polskimi napisami) o tematyce rozwoju osobistego, psychologii ,nauki ,technologii , czy po prostu magii:).

Prezentacje są ułożone w kolejności przypadkowej. W sumie jest to ponad 3 godziny materiału video, dlatego proponuję oglądać jeden film dziennie:)

Wszystkie filmy zawierają polskie napisy. Aby je włączyć, kliknij –View subtitles– obok ikony włączającej video. Po chwili pojawi się w tamtym miejscu rozwijane menu, z którego będziesz mógł wybrać  język Polski.

Nad prezentacjami znajdują się krótkie opisy danych wystąpień, które pochodzą z oficjalnej strony www.ted.com. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z opcji oglądania na pełnym ekranie, wystarczy że klikniesz w ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu każdego filmu.

Tony Robbins pyta dlaczego robimy to, co robimy

Tony Robbins omawia „niewidzialne siły” motywujące ludzi do działania ? i przybija piątkę Al Gore?owi siedzącemu w pierwszym rzędzie. (zdecydowanie mój faworyt jeśli chodzi o motywacje- obowiązkowo!)

Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

Elisabeth Gilbert o wspomaganiu kreatywności

Elizabeth Gilbert przygląda się niemożliwym oczekiwaniom jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych stawiając radykalną tezę, że ludzie „nie są” geniuszami, lecz „mają” geniusz. Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca wypowiedź.

Adora Svitak: Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci

Cudowne dziecko Adora Svitak uważa, że świat potrzebuje „dziecięcego” podejścia: śmiałych pomysłów, niepohamowanej kreatywności a zwłaszcza optymizmu. Dorośli powinni dać szansę wielkim marzeniom dzieci. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być zaakceptowanie faktu, że sami mogą się czegoś nauczyć od dzieci.

Dan Gilbert pyta ? dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Dan Gilbert, autor „Stumbling on Happiness”, kwestionuje tezę, że jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli nie dostaniemy tego, czego chcemy. Nasz „psychologiczny system odpornościowy” pozwala nam czuć się szczęśliwymi nawet wtedy, gdy rzeczy nie układają się tak jak zaplanowaliśmy.

Matthieu Ricard o nawykach szczęścia

Czym jest szczęście i w jaki sposób możemy je odnaleźć? Były biochemik, a aktualnie buddysta, Matthieu Ricard twierdzi, że możemy wpoić umysłowi nawyk dobrego samopoczucia, aby stworzyć poczucie prawdziwego spokoju i spełnienia.

Keith Barry i magia mózgu

Najpierw Keith Barry pokazuje, jak nasz mózg może oszukać ciało ? za pomocą triku, który działa również przez podcast. Potem angażuje publiczność w kilka totalnie zadziwiających (a nawet trochę niebezpiecznych) numerów magii mózgu.

Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia

Jill Bolte Taylor nadarzyła się okazja, której inni neurolodzy woleliby raczej za wszelką cenę uniknąć: doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu ? ruch, mowa, samoświadomość. Opowiada nam o tym zdumiewającym doświadczeniu.

VS Ramachandran: Neurony, które ukształtowały naszą cywilizację

Neurobiolog Vilayanur Ramachandran prezentuje fascynujące działanie neuronów lustrzanych. Niedawno odkryte neurony lustrzane umożliwiają ludziom uczenie się złożonych zachowań społecznych, z których część ustanowiła podwaliny naszej cywilizacji.

Dan Denett o naszej świadomości

Filozof Dan Denett przekonuje, iż nie rozumiemy własnej świadomości, a mózg nieustannie nas zwodzi.

Serdecznie polecam stronę TED talks można ta znaleźć mnóstwo inspirujących filmów .Większość materiałów posiada napisy polskie wiec bez skrepowania możną materiały przeglądać.Będę starał się wyszukiwać ciekawe i inspirujące materiały i umieszczać na tym blogu.

Natomiast tynapisz także  w komentarzach na tym , który z dziesiątki powyższych filmów podoba Ci się najbardziej i dlaczego. Jeśli znasz jakieś warte zobaczenia wideo prezentacje, których na blogu nie zamieściłem ? podziel się linkiem  a na pewno każdy na tym skorzysta.

Miłego oglądania i motywacji!

Pozdrawiam

B